Kontrol ve Bakım

Kontrol ve Bakım

Sıcak daldırma galvanizlemenin en iyi özelliği dayanıklı olması ve malzemeyi bakım yapılmadan yıllarca kullanmaya olanak sağlamasıdır. Her çevre koşulunda,galvanizlenmiş malzemenin ilk bakım zamanı (kullanım ömrü) kaplama kalınlığı ile orantılıdır. Kullanım ömrünün saptanması için atmosferik basınç altında ilk bakım süresinin belirlendiği aşağıdaki tablodan yararlanılabilir:

kontrol1

BAKIM VE GÖRÜNÜŞ

Sıcak daldırma ile galvanizlenmiş malzemelerin görünümlerini etkileyen birçok sebep vardır. Bunlardan bazıları galvanizcinin kontrolünde olabilir iken bazıları değildir.
Yüzey görünümünün kontrolü malzemelerin genel görsel muayenesi ile yapılır.
Malzemenin kaplama kalınlığı uygun ise ikinci plan görünüş kontrolü olmaktadır.
Görsel muayene, malzemenin birleşim noktalarının, kaynak noktalarının, düz yüzeylerinin kontrolü ile tamamlanır.

 

FARKLI GÖRÜNÜMLER

Galvanizlenmiş malzemelerin görünümü aynı partide olsa bile farklı olabilir iken aynı malzemenin bölümlerinde bile farklılık gösterebilir. Malzemeler genellikle galvanizleme sonrası parlak, gözenekli, mat gri ya da bunların karışımı olabilir. Bu görünümlerin birçok sebebi vardır ve birçoğu kaplamanın kalitesine etkimez. Kullanım esnasında, çevresel etkiler sonucu tüm kaplanmış malzemeler uniform mat bir görünüm alacaktır.

 

ÇELİK KİMYASI

Galvanizlenmiş malzemenin görünümüne etkiyen en önemli husus çeliğin kimyasıdır. Galvanizleme sonrası son görünümüne güçlü şekilde etki eden iki element vardır: Silisyum ve Fosfor. Bu iki element, kaplamanın gelişmesi (çinko-çelik metalurjik reaksiyonunun dinamiği) ve kaplama kalınlığı üzerinde katalizör görevi görmektedir.
Silisyum, çeliğin üretimi esnasında malzemeye oksijen giderimi ve çekme dayanımını artırmak için eklenir. Galvanizlenecek çeliğin içinde bulunması gereken silisyum miktarı ya 0,04%’ten az olmalıdır ya da 0,15%-0,25% arasında bulunmalıdır. Bu değerlerin dışında silisyum bulunan malzemelerde galvaniz sonrası ortalamaya göre daha kalın kaplama görülür. “Sandelin Eğrisi” çelik içindeki silisyum ila çinko kaplama kalınlığının grafiksel bağlantısını vermektedir.

kontrol2

SICAK DALDIRMA GALVANİZLEME PROSESİ İLE İLGİLİ TEKNİK BİLGİLER, TASARIM, BAKIM VE KABUL KISTASLARI İÇEREN FÖYÜMÜZE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ.